Проект землеустрою для ОСББ

У 2015 році в Україні були внесені зміни до Земельного кодексу України (ЗКУ) щодо передачі земельних ділянок у власність та постійне використання ОСББ.

Як оформити право власності на земельну ділянку, на якій розташовано багатоквартирний будинок? 

Право мешканців будинку на земельну ділянку передбачено в Законі України “Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку” №417-VIII від 14.05.2015. Даним законом були внесені зміни в ст. 42 ЗКУ.

У статті 42 ЗКУ значиться, що земельні ділянки багатоквартирних будинків передаються безоплатно у власність або постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку. У Законі України №417-VIII передбачено, що всі власники житлових і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку виступають співвласниками спільного майна житлового будинку. Так, власники квартир і комерційних приміщень наділені правом оформити земельну ділянку в постійне користування. При цьому заборонено виділення частини землі для кожного співвласника.

Співвласники багатоквартирного будинку, які оформили право на землю, можуть захищати прибудинкову територію

Яка територія відноситься до земельної ділянки багатоквартирного будинку

Розміри і конфігурація земельної ділянки, на якій розміщений багатоквартирний будинок, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.

До земельної ділянки багатоквартирного будинку відноситься:

  • земля, на якій розміщено житловий будинок;
  • земля, на якій знаходяться стосуються такому будинку будівлі і споруди;
  • прибудинкова територія.

У Законі №417-VIII прописано, що земельна ділянка передається у власність або користування співвласників багатоквартирного будинку в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. Передбачалося, що уряд спростить процедуру передачі земельних ділянок до 1 лютого 2016 року. У 2017 році столичні чиновники звернулися до уряду України з вимогою розробити проект безоплатної передачі земельних ділянок в користування ОСББ та ЖБК. Але станом на березень 2018 року затвердженого документа немає.

У такій ситуації, право власності на землю можна зареєструвати на загальних підставах, які прописані в ст. 123 ЗКУ.

Кому дозволено оформлювати права на земельну ділянку багатоквартирного будинку

Українським законодавством визначається право мешканців багатоквартирних будинків взяти земельну ділянку в постійне користування не залежно від створення ОСББ. Така норма значиться в ст. 116 ЗКУ. Якщо в будинку немає ОСББ, то реєструвати землю можливо тільки при 100% згоди власників житлових і нежитлових приміщень будинку.

На практиці скористатися наданим правом на земельну ділянку можна тим мешканцям, які зареєстрували об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Рішення про оформлення земельної ділянки необхідно прийняти на зборах співвласників і скласти відповідний протокол зборів.

На зборах також слід визначити представника від ОСББ, який буде діяти від імені об’єднання:

  • оформлювати документи;
  • підписувати договори;
  • подавати клопотання.

Повноваження представника ОСББ повинні бути вказані в протоколі зборів співвласників. Також функції представника об’єднання має право виконувати члени правління ОСББ.

Встановити шлагбаум при в’їзді на подвір’я можуть співвласники багатоквартирного будинку, які оформили право власності на земельну ділянку

Покрокова інструкція оформлення земельної ділянки

Щоб оформити право власності на земельну ділянку багатоквартирного будинку, необхідно прийти наступну процедуру (описано нижче).

Крок 1. Представник ОСББ направляє до місцевої ради клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. До документа прикріплюються графічні матеріали, на яких зазначено розмір земельної ділянки. Щоб отримати такі документи, слід звернутися в районне або міське управління земельних ресурсів.

В українському законодавстві не прописані чіткі вимоги до графічних матеріалів. Так, доцільно використовувати:

  • кадастровий план;
  • викопіювання з детального плану території;
  • викопіювання з генерального плану населеного пункту;
  • роздруківку з державного земельного або містобудівного кадастру.

Після отримання документів, органи місцевої влади в місячний термін розглядають клопотання і приймають рішення про подальшу реєстрації прав співвласників на земельну ділянку. Орган місцевої влади має право дозволити або заборонити розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Відмова повинна бути обґрунтованою. У ЗКУ значиться, що причинами заборони на розробку проекту землеустрою виступає невідповідність місця розташування об’єкта вимогам:

  • законів і нормативно-правових актів;
  • генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації;
  • схем землеустрою;
  • проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

Якщо зазначені вимоги дотримані, місцева влада своїм рішенням дозволяє розробку проекту землеустрою.

Крок 2. Уповноважений від ОСББ звертається в землевпорядну компанію для розробки проекту землеустрою. Потрібно звернути увагу, що виконавцем повинен бути фахівець, який отримав сертифікат інженера-землевпорядника. Перевірити цю інформацію можна в Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників на сайті Госгеокадастра.

Щоб знайти контакти землевпорядних організацій, які розробляють проекти землеустрою, слід звернутися до органів місцевої влади або скористатися даними з Держреєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників.

Термін розробки проекту землеустрою обмовляється індивідуально, але не повинен перевищувати 6 місяців від дати підписання договору на виконання робіт.

Крок 3. Делегат від ОСББ погоджує проект в територіальному органі Госгеокадастра і місцевому органі містобудування та архітектури. Ця процедура триває 10 робочих днів від дати отримання документів.

Крок 4. Представник ОСББ реєструє земельну ділянку в державний земельний кадастр. Для цього слід звернутися до територіального органу Держземагентства України. Реєстрація здійснюється протягом 14-ти днів від дати отримання заяви. В результаті реєстрації земельної ділянки присвоять кадастровий номер. Далі необхідно отримати виписку з Державного земельного кадастру, яка необхідна для подальшого оформлення прав на землю.

Можливо, співвласникам багатоквартирного будинку доведеться провести державну експертизу проекту землеустрою. Ця процедура в законодавстві не визначена як обов’язкова. При цьому проект відведення землі може потрапити під вибіркову експертизу.

Крок 5. Уповноважений від ОСББ стверджує проект землеустрою в місцевій раді. У законодавстві передбачені терміни затвердження протягом 2-х тижнів з дня одержання проекту. Але на практиці ці терміни збільшуються в залежності від графіка проведення сесій місцевих рад. Органи влади мають право відмовити в затвердженні проекту через його невідповідність вимогам законів та нормативно-правових актів.

Крок 6. Представник ОСББ реєструє права постійного користування в Державному реєстрі прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Процедура реєстрації займає від 5-ти робочих днів до 2-х годин в залежності від її вартості. За результатами буде отримана виписка з Державного реєстру, що підтверджує наявність права постійного користування земельною ділянкою.

Терміни оформлення прав на земельну ділянку багатоквартирного будинку залежать від періоду підготовки документів та їх узгодження в органах місцевої влади. Мінімальний термін проходження процедури – 3,5 місяця, а максимальний – близько року.

Якщо громадянин хоче отримати безоплатну земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, він може претендувати на два гектари, для ведення садівництва можна отримати 12 соток, а для будівництва й обслуговування житлового будинку – у селі 25 соток, у селищі 15 соток, у місті 10 соток.

 

За матеріалами Народна Правда

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.